logo akcji Dni Funduszy Europejskich 
Mloda dziewczyna w fartuchu kuchennym smazy pokrojone warzywa na patelni W tle inne mlode osoby tak samo ubrane

Aleksandra Dobroszek uczy się w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi. Jej pasją jest gotowanie, dlatego próbuje zdobyć doświadczenie zawodowe w tym kierunku. W marcu 2024 r. z kolegami i koleżankami ze szkoły poleciała do Malagi w Hiszpanii. – Przez dwa tygodnie szlifowałam tam język i poznawałam nową kulturę. Zobaczyłam, jak wygląda praca w hiszpańskiej restauracji – mówi Ola.

Młodzież skorzystała z europejskiego programu Erasmus+, który pozwala na bezpłatną naukę w innych krajach UE. Daje możliwości, o jakich przed wejściem do Unii mogliśmy tylko pomarzyć. Uczniowie pracowali w lokalu, który wydawał śniadania, lunche i charakterystyczne dla tej części Europy późne śniadania. Zaczynali od najprostszych czynności. Przygotowywali stanowiska, kroili warzywa i owoce. A z czasem przechodzili do bardziej zaawansowanych zadań. W praktyce poznali cały proces szykowania i serwowania posiłków.

– To była ekscytująca przygoda! Nigdy nie byłam tak daleko za granicą. I pierwszy raz leciałam samolotem – cieszy się Ola. Uczniowie wolny czas wykorzystali na poznawanie miasta i ludzi. Mieli też wycieczki, a hiszpański ćwiczyli podczas gier terenowych i rozmów z mieszkańcami. – Wyjazd za granicę był cennym doświadczeniem. Dodał nam pewności siebie. Przekonaliśmy się, że poradzimy sobie w różnych sytuacjach – podsumowuje Ola. – Mam nadzieję, że pozwoli mi też zdobyć upragnioną pracę w przyszłości.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który pozwala młodym Europejczykom i ich nauczycielom uczyć się za granicą oraz prowadzić projekty edukacyjne i sportowe. Rówieśnicy z całej Europy mogą się poznawać i zdobywać międzynarodowe doświadczenie niezależnie od tego, gdzie mieszkają.

 

 

Galeria