Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Akademii Czystego Morza - projektu realizowanego przy wsparciu Funduszy Europejskich w Programie Wiedza Edukacja i Rozwój.
Podczas wykładu „Katastrofy na morzu” opowiemy historie największych wypadków statków morskich. Dowiecie się, jak bardzo te wydarzenia wpłynęły na środowisko morskie i ludzi. Poznacie również tajniki przeprowadzonych akcji ratowniczych i rozwikłacie zagadkę tajemniczych gumowych kaczuszek...
Zaplanowaliśmy dla Was cztery intrygujące bloki tematyczne, które odbędą się równolegle w czterech salach. Każdy z nich potrwa około 45 minut. Wspólnie wykonamy kilka ciekawych eksperymentów. Po części praktycznej w każdym z bloków odbędą się quizy edukacyjne z nagrodami!
- Sala C148
Niebezpieczeństwa w transporcie ładunków drogą morską
Oznaczycie wybrane właściwości ładunków przewożonych na statkach i będziecie świadkami pokazu niebezpiecznych dla środowiska reakcji chemicznych.
- Sala C149
Badamy wodę
Dowiecie się, czym są biogeny, gdzie występują i w jaki sposób zagrażają środowisku. A potem sami wykryjecie je specjalnymi terenowymi testami chemicznymi.
- Sala C150
Tworzywa sztuczne w środowisku morskim
Oznaczycie wybrane właściwości tworzyw sztucznych, zobaczycie pod mikroskopem, jak degradują się one w morzu. Dowiecie się również, jak prawidłowo je segregować.
- Sala C151
Badamy glebę i powietrze
Wykonacie doświadczenia związane z zatrzymywaniem zanieczyszczeń w glebie i wpływem gazowych zanieczyszczeń atmosfery na rośliny. Porozmawiamy też o tym, jak oczyszczalnia ścieków dba o środowisko.